O NAS

Odrodzenie języka jidysz w Polsce

Przez wiele lat jidysz był w Polsce jednym z najczęściej używanych języków. Żydzi mieszkający tu od przeszło tysiąca lat rozmawiali między sobą w tym wyjątkowym języku, który dziś już prawie zupełnie zanika. Nadszedł czas aby przywrócić go ponownie do użytku, g

dyż to właśnie języki tworzą mosty porozumienia między ludźmi. 

Koszulki, których autorem jest Guy Sadaka, przewodnik wycieczek izraelskich w Polsce, stanowić będą w Polsce absolutną nowość.

Setki lat po tym, jak jidysz pojawił się Polsce, dziś otrzymuje on drugie życie poprzez koszulki (z krótkim i długim rękawem, swetry i bluzy z kapturem, wkrótce również inne produkty) z nadrukowanymi na nich różnymi powiedzeniami w języku, którym przed siedemdziesięcioma laty posługiwało się 3,5 miliona polskich Żydów i miliony na całym świecie.

Jako, że języki tworzą mosty porozumienia między ludźmi, Guy wyszukał słowa brzmiące identycznie i znaczące to samo zarówno po polsku jak i w jidysz. Chodzi o to, aby oba języki umieścić znów w jednym miejscu.

Napisy na koszulkach składają się z trzech rzędów – w pierwszym znajduje się wyrażenie w jidysz (np. goj, szabat szalom czy bałagan), w drugim wymowa zapisana alfabetem łacińskim, w ostatnim zaś analogiczne wyrażenie po polsku. „Praca nad słowami trwała wiele miesięcy” – mówi Guy. „W przypadku każdego powiedzenia dokładnie sprawdziliśmy, jak brzmieć będzie jego polski odpowiednik. Nie zdziwiłbym się, jeśli pewnego dnia Polacy na ulicy pozdrawiać się będą Szabat szalom, w sytuacjach biznesowych mówić będą Mazal uwracha (powodzenia) lub będą jedli szmalc hering (śledź), który to do dziś znany jest zarówno w Polsce jako narodowa potrawa, ale i w wielu żydowskich gminach na całym świecie.

Koszulki, dostępne tylko poprzez stronę YALLABYE, sprzedawane w okazyjnej cenie 69zł za t-shirt z krótkim rękawem (wysyłka wliczona w cenę) stanowić będą idealny prezent dla wszystkich, których chcemy obdarować czymś wyjątkowym.

Niedziela,Poniedziałek,Wtorek,Środa,Czwartek,Piątek,Sobota
Styczeń, luty, marzec, kwiecień, maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień, październik, listopad, grudzień
Nie ma wystarczająco produktów. Zostało [max].
Przeglądaj listę życzeńUsuń listę życzeń